Answer:
Explanation:
[tex]P_1=0.492\:atm\\V_1 = 45.8\:ml\\V_2 = ?\\P_1 = 0.954\:atm\\\\Boyle's Law = P_1V_1 = P_2V_2\\\\Lets \:make\: V \:subject\:of\:the\:formula\\\\\frac{P_1V_1}{P_2} = \frac{P_2V_2}{P_2} \\ \\V_2 =\frac{P_1V_1}{P_2} \\V_2 = \frac{0.492\times45.8}{0.954}\\ \\V_2 = \frac{22.5336}{0.954} \\\\V_2 = 23.620\\\\V_2 = 23.6[/tex]