Joe Henry's machine shop uses 2,500 brackets during the course of a year. These brackets are purchased from a supplier 90 miles away. The following information is known about the brackets: (12 points) Annual demand 4,000 Holding cost per bracket per year $1.75 Order cost per order $25.00 Lead time 4 days Working days per year 250
a. Given the above information, what would be the economic order quantity (EOQ)?
b. Given the EOQ, what would be the average inventory? What would be the annual inventory holding cost?
c. Given the EOQ, how many orders would be made each year? What would be the annual order cost?
d. Given the EOQ, what is the total annual cost of managing the inventory?
e. What is the time between orders?
f. What is the reorder point (ROP)?

Respuesta :

Zviko

Answer:

a. 339 brackets

b. 169.5 and $296.63

c. 12 and $300

d. $596.63

e. 4 days

f. 40 brackets

Explanation:

Economic Order Quantity is the Order size that minimizes holding costs and ordering cost of inventory.

Economic Order Quantity = √ 2 × Annual Demand × Ordering Cost / (Holding Cost per unit)

                                           = √(2 × 4,000 × $25.00) / $1.75

                                           = 339 brackets

Average Inventory = Economic Order Quantity ÷ 2

                               = 339 ÷ 2

                               = 169.5

Annual inventory holding cost = Average Inventory × Holding Cost per unit per year

                                                  = 169.5 × $1.75

                                                  = $296.63

Orders to make each year = Total Annual Demand ÷ Economic Order Quantity

                                            = 4,000 ÷ 339 brackets

                                            = 11.7994 or 12

Annual order cost = Number of Orders × Cost per Order

                              = 12 × $25.00

                              = $300

Total Annual Cost = Annual inventory holding cost +  Annual order cost

                              = $296.63 + $300

                              = $596.63

Reorder point (ROP) = Lead time × usage per day

                                  = 4 × ( 2,500 / 250)

                                  = 40 brackets

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico