Answer:
Cost of machine= $14,200
Explanation:
According to International Accounting standards(IAS) 16 property plan and equipment (PPE), the cost of an asset is the purchase cost plus other costs of bringing it to the intended working conditions.
So we will add the purchase cost to the installation cost , freight charges.
Note that the cost of the power connections, assembling and material used for installations all represent cost associated to bring the machine into ready for use.
Cost of machine = (12,500 - 250) + 360 + 895 + 475 + 40 + 180= 14,200
Cost of machine= $14,200