Respuesta :

Answer:

please brainliest!!!

Explanation:

V1/√T1 =V2/√T2

V1 = 331m/s

T1 = 0°C = 273k

V2 = ?

T2 = 35°c = 308k

  • 331/√273 = V2/√308
  • 331/16.5 = V2/17.5
  • 20.06 = V2/17.5
  • V2 = 20.06 x 17.5
  • V2 = 351.05m/s
ACCESS MORE
EDU ACCESS