If a company buys coffee at a price of $5/kg and then sells it their stores for $18/kg, what is the percentage profit compared to the original cost of the coffee?

Respuesta :

Answer:

260%

Step-by-step explanation:

For the coffee;

cost price ([tex]C_{P}[/tex]) = $5/kg

selling price ([tex]S_{P}[/tex]) = $18/kg

Percentage profit (%P) = [tex]\frac{S_P - C_P}{C_P} * 100%[/tex] %

Substitute the right values into the above;

%P = [tex]\frac{18 - 5}{5} * 100%[/tex] %

%P = [tex]\frac{13}{5} * 100%[/tex] %

%P = 260%

Therefore, the percentage profit compared to the original cost of the coffee is 260%

ACCESS MORE
EDU ACCESS