A solenoid used to produce magnetic fields for research purposes is 2.2 mm long, with an inner radius of 30 cmcm and 1200 turns of wire. When running, the solenoid produced a field of 1.4 TT in the center. Given this, how large a current does it carry?

Respuesta :

Answer:

The current is  [tex]I = 2042\ A[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

    The length of the solenoid is  [tex]l = 2.2 \ m[/tex]

    The  radius is  [tex]r_i = 30 \ cm = 0.30 \ m[/tex]

    The number of turn is [tex]N = 1200 \ turns[/tex]

    The  magnetic field is  [tex]B = 1.4 \ T[/tex]

The  magnetic field produced  is mathematically represented as

         [tex]B = \frac{\mu_o * N * I }{l }[/tex]

making [tex]I[/tex] the subject

       [tex]I = \frac{B * l}{\mu_o * N }[/tex]

Where  [tex]\mu_o[/tex] is the permeability of free space with values [tex]\mu_o = 4\pi *10^{-7} N/A^2[/tex]

 substituting values

        [tex]I = \frac{1.4 * 2.2 }{4\pi *10^{-7} * 1200 }[/tex]

        [tex]I = 2042\ A[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico