contestada

A small child has a wagon with a mass of 10 kilograms. The child pulls on the wagon with a force of 2 newtons. What is the acceleration of the wagon?

Respuesta :

Answer:

0.2 m/s²

Explanation:

Given,

Mass ( m ) = 10 kg

Force ( f ) = 2 Newtons

Acceleration ( a ) = ?

Now, let's find the acceleration :

We know that,

[tex]f = ma[/tex]

Plug the values

[tex]2 = 10a[/tex]

Swap the sides of the equation

[tex]10a = 2[/tex]

Divide both sides of the equation by 10

[tex] \frac{10a}{10} = \frac{2}{10} [/tex]

Calculate

[tex]a = 0.2 \: {metre \: per \: second \: }^{2} [/tex]

Hope this helps...

Best regards!!

ACCESS MORE
EDU ACCESS