Efficiency is the ratio of output work to input work, expressed as a percentage. Light bulbs put out less light energy than the amount of electrical energy that is put into the bulb. An illustration of a wide arrow with a light bulb at the tail of it labeled electrical energy 100 J, breaks into a small arrow going forward labeled light 10 J and a larger curling away labeled heat 90 J. The goal of the bulb is to produce light. What is the efficiency of this bulb as it works to put out light? 10% 80% 90% 100%

Respuesta :

Answer:

  10%

Step-by-step explanation:

Using the given formula with the given data, we have ...

  efficiency = output work / input work

  = (10 J)/(100 J) = 0.10 = 10%

Answer:

A) 10%

Step-by-step explanation:

10/100=10

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico