Respuesta :

Answer:

50mph

Step-by-step explanation:

Speed=v

time=t

distance=s

v=s/t

v=300m/6h

v=50mph

Let me know if my answer is wrong.

Hope this helps :) ❤❤❤

Answer:

[tex]\boxed{Speed = 50 miles/hr}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given:

Distance = S = 300 miles

Time = t = 6 hours

Required:

Average Speed = v = ?

Formula:

Average Speed = Total Distance Covered / Total Time Taken

Solution:

v = S/t

v = 300 miles / 6 hours

v = 50 miles/hr

ACCESS MORE
EDU ACCESS