Answer: 1 and 3/4 hours were spent rehearsing act 2.
Step-by-step explanation:
5 1/2 total hours spent rehearsing.
take the 3 3/4 hours from act 1.
Subtract 3 3/4 from 5 1/2 to get time spent for act 2.
5 1/2 - 3 3/4 = 7/4
7/4 = 1 3/4
Hope this helps
Answer:
1 3/4 hours
Step-by-step explanation:
Given the time taken to rehearse for act 1 and 2 of a school play to be 5 1/2 hours, if 3 3/4 were spent rehearsing act 1, the amount of time that will be spent in rehearsing act 2 can simply be gotten by taken the difference between the total time taken for both and time spent on act 1.
Mathematically, act1 + act 2 = 5 1/2 hours
If act 1 = 3 3/4 hours
act 2 = 5 1/2 hours - act 1
act 2 = 5 1/2 hours - 3 3/4 hours
Taking the difference between the two values;
= 5 1/2 - 3 3/4
= 11/2 - 15/4
= (22-15)/4
= 7/4 hours
The time taken for practising act 2 will be 1 3/4 hours