mathmathmath658 mathmathmath658
  • 18-07-2020
  • Business
contestada

When 20,000 units are​ produced, variable costs are $ 8.00 per unit.​ Therefore, when 10,000 units are produced​ ________.

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 21-07-2020

Answer:

variable cost would total $80,000

Explanation:

variable cost are cost that vary with production.

10,000 x $8 = $80,000

Answer Link

Otras preguntas

According to the big bang theory, approximately when did the universe begin? 4 billion years ago 7 billion years ago 11 billion years ago 13 billion years ago
true or false If electrons are shared equally between atoms that compose a molecule, that molecule is said to be polar.
____ is the current value of an asset that will be received in the future. (Points : 1) Present value Future value A benefit Inflation
If jeannie eats 1,840 calories a day ,how many calories will she have eaten after 182 days?
Maria is comparing the prices of two window cleaning companies. Company A charges $6 per window and an additional $12 as service charges. Company B charges $5 p
Why might a historian use periodization when writing about ancient greece?
1. The greek philosopher Democritus coined what word for a tiny piece of matter that cannot be divided? A. Element B. Atom C. Electron D. Molecule 2. According
Is the arctic circle north or south of the equator
15.60 to 11.70 finding a percent of a number
What keeps a cell from getting too big