can someone help me to achhieve this
![can someone help me to achhieve this class=](https://us-static.z-dn.net/files/dba/e9eb9d285bab4ae30ef025965d72e10d.png)
Answer:
2c + 4 = 16
Step-by-step explanation:
Hello,
each student is given $16
this covers of 2 meals plus $4 for snacks so we can write
c being the cost of 1 meal
2 meals cost 2*c=2c
we need to add 4
and it comes 16 so
2c + 4 = 16
hope this helps
Answer:
2c+4=16
Step-by-step explanation:
4 dollars for snacks
2 meals (c= meals)
and 16 dollars in total