Ms. Stone decided to purchase 2 reusable bottles instead. When she got to the counter, she realized she had $10.15, only โ… of the money she needed for the purchase. How much does 1 bottle cost?

Respuesta :

Answer:

The price of one reusable bottle is $8.12

Step-by-steetp explanation:

Ms stone wanted to purchase two reusable bottles but discovered she had only โ…of the Mone and that โ… is equal to $ 10.15.

So the cost of what she wants to purchase will be called x.

Mathematically

โ… * x = 10.15

X = (10.15*8)/5

X = 81.2/5

X= 16.24

The price of the two bottles is $16.24

So the price if one bottle will be calculated as follows.

2 bottles=$ 16.24

One bottle= $16.24/2

One bottle= $8.12

The price of one reusable bottle is $8.12

ACCESS MORE