contestada

If the ammeter is 07 mA and the resistor is 56 ohms what is the voltage ?


So it’s a drawing of a circuit with the ammeter which says 07mA and a resistor of 56 with the Symbol got it


It says if you measured the voltage across the resistor in the circuit, you’d expect it to read?


Respuesta :

Answer:

V = 0.0392 volt

Explanation:

given that the

Current I = 0.7 mA

Resistance R = 56 Ohms

According to Ohm's law,

V = IR

Where V is the Voltage in the circuit.

Substitute I and R into the formula

V = 0.7 ×10^-3 × 56

V = 0.0392 volt

The ammeter can be use to read current in a circuit when it is connected to the device in which the resistors are connected in series.

While for the Voltmeter, the resistors are connected in parallel.

ACCESS MORE
EDU ACCESS