A 6.5-foot ladder is leaning against the side of a house. If the ladder is resting 6 feet off
the ground, how far is the ladder from the house?
O A. 7.5 feet
OB. 5 feet
C.
2.5 feet
D. 1 foot​

Respuesta :

Answer:  C. 2.5 ft

Step-by-step explanation:

Use the Pythagorean Theorem a² + b² = c² where c is the hypotenuse.

In the given problem, the height = 6 and the hypotenuse = 6.5

6² + b² = 6.5²

36 + b² = 42.25

       b² = 6.25

       b = 2.5

The base (distance from the house) is 2.5 feet

ACCESS MORE
EDU ACCESS