A resistor, inductor and capacitor are connected in series, each with effective (rms) voltage of 65 V, 140 V and 80 V, respectively. If the resistor is rated at 24 W, what is the average power dissipated in the circuit

Respuesta :

Answer:

176.04 W

Explanation:

In any electrical circuit, power dissipation occurs only across resistors ( current and voltage have phase difference of 90 degrees in case of capacitor and inductor and hence power dissipated in them = V * I * cosφ = 0, since φ = 90 and cos 90 = 0)

Mathematically ;

Power dissipiated in circuit = Power dissipiated in resistor = Vrms^2/ R

From the question, Vrms = 65 and R = 24 W

Substituting these values;

Power dissipated in circuit = 65^2/24 = 176.04 W

Following are the calculation to the average power dissipated in the circuit:

  • Power is only dissipated across resistors in just about any circuit.
  • Voltage and the current have a phase shift of [tex]90^{\circ}[/tex] in the instance of capacitance and an inductive, so the power dissipated in them is [tex]V \times I \times \cos \varphi = 0 .[/tex]
  • Power dissipated in circuit = Energy dissipated in resistor = [tex]V_{rms}^2}{ R} = \frac{65^2}{24} =\frac{4225}{24} = 176.04 \ W[/tex]

Learn more:

brainly.com/question/18883096

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico