Engineers want to design seats in commercial aircraft so that they are wide enough to fit 95​%of all males.​ (Accommodating 100% of males would require very wide seats that would be much too​ expensive.) Men have hip breadths that are normally distributed with a mean of 14.4  in. and a standard deviation of 1.1in. Find Upper P 95.That​ is, find the hip breadth for men that separates the smallest 95​%from the largest 5​%.

Respuesta :

Answer:

Upper P95 = 16.21in

Step-by-step explanation:

When the distribution is normal, we use the z-score formula.

In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

In this question, we have that:

[tex]\mu = 14.4, \sigma = 1.1[/tex]

Upper P 95

This is the 95th percentile, which is X when Z has a pvalue of 0.95. So X when Z = 1.645.

Then

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]1.645 = \frac{X - 14.4}{1.1}[/tex]

[tex]X - 14.4 = 1.1*1.645[/tex]

[tex]X = 16.21[/tex]

Upper P95 = 16.21in

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico