Answer:
The new value of g [tex]= 1.19 m/s^2[/tex]
Explanation:
Mass =290 g
Spring size = 40 cm
The size of spring after streches = 23 cm
Pulling the mass down at = 11.7 cm
The stopwatch shows the number of oscillations in 17.7 s = 9 osscillations.
The oscillation frequency is independent to g.
[tex]So, w = \sqrt{\frac{k}{m}} \\T = \frac{17.7}{9} = 1.966 \\W = \frac{2\pi}{T} = 3.197 \\w = \sqrt{\frac{k}{m}} \\k = w^{2}m \\k = (3.197)^{2} \times 0.29 = 2.96 N/M \\[/tex]
The amount of spring stretch due to the hanging mass, x, is dependent on g.
[tex]Now, \ mg = kx \\g = \frac{kx}{m} \\g = \frac{2.96 \times 0.117}{0.29} = 1.19 m/s^{2}[/tex]
Therefore, the new value of g [tex]= 1.19 m/s^2[/tex]