Answer:
The mass of the lead will be "1.127 kg".
Explanation:
The given values are:
(Ice) m₁ = 50 g i.e.,
0.050 kg
(Water) m₂ = 195 g i.e.,
0.190 kg
(Copper cup) m₃ = 100 g i.e.,
0.100 kg
m₁, m₂ and m₃ at temperature,
t₁ = 0°C
Temperature of lead,
t₂ = 96°C
Temperature of Final equilibrium,
t₃ = 12°C
Let m₄ be the mass of the lead.
On applying formula, we get
⇒ [tex]m_{1}L+m_{1}s_{1} \Delta t+m_{2}s_{2} \Delta t+m_{2}s_{2} \Delta t=m_{4}s_{4} \Delta t[/tex]
On putting the estimated values, we get
⇒ [tex](0.050)(334)+(0.050)(4186)(12-0)+(0.190)(4186)(12-0)+(0.100)(387)(12-0)=m_{4} (128)(96-12)[/tex]
⇒ [tex]16.7+2511.6+9544.08+50.7=10752\times m_{4}[/tex]
⇒ [tex]12,123.08=10752\times m_{4}[/tex]
⇒ [tex]m_{4}=\frac{12,123.08}{10752}[/tex]
⇒ [tex]m_{4}=1.127 \ kg[/tex]