During the period, Sanchez Company sold some excess equipment at a loss. The following information was collected from the company's accounting records:
From the Income Statement:
Depreciation expense $860
Loss on sale of equipment 2,800
From the Balance Sheet:
Beginning equipment 20,000
Ending equipment 10,200
Beginning accumulated depreciation 1,950
Ending accumulated depreciation 1,790
No new equipment was bought during the period.
1) For the equipment that was sold, determine its original cost, its accumulated depreciation, and the cash received from the sale.
2) Sanchez Company uses the indirect method for the Operating Activities section of the cash flow statement. What amount related to the sale would be added or subtracted in the computation of Net Cash Flows from Operating Activities?
3) What amount related to the sale would be added or subtracted in the computation of Net Cash Flows from Investing Activities?

Respuesta :

Answer:

1) For the equipment that was sold, determine its original cost, its accumulated depreciation, and the cash received from the sale.

  • original cost = $9,800
  • accumulated depreciation = $1,020
  • cash received = $5,980

2) Sanchez Company uses the indirect method for the Operating Activities section of the cash flow statement. What amount related to the sale would be added or subtracted in the computation of Net Cash Flows from Operating Activities?

  • the loss on sale of equipment ($2,800) should be added to the cash flows from operating activities.

3) What amount related to the sale would be added or subtracted in the computation of Net Cash Flows from Investing Activities?

  • the cash received ($5,980) should be added to the cash flow from investing activities

Explanation:

equipment cost = beginning equipment - ending equipment = $20,000 - $10,200 = $9,800

equipment's accumulated depreciation = beginning accumulated depreciation + depreciation expense - ending depreciation = $1,950 + $860 - $1,790 = $1,020

book value = $9,800 - $1,020 = $8,780

cash received = book value - loss = $8,780 - $2,800 = $5,980

ACCESS MORE
EDU ACCESS