Answer:
16.10 kJ
Explanation:
The thermal energy created in the slope can be found by definition of work (W):
[tex] W = E_{f} - E_{i} = K_{f} + P_{f} + Th_{f} - (K_{i} + Th_{i}) [/tex]
Where:
[tex]K_{f}[/tex] and [tex]K_{i}[/tex]: is the final and initial kinetic energy
[tex]P_{f}[/tex]: is the final potential energy
[tex]Th_{f}[/tex] and [tex]Th_{i}[/tex]: is the final and initial thermal energy
[tex]W = \frac{1}{2}mv_{f}^{2} + mgh - \frac{1}{2}mv_{i}^{2} + Th_{f} - Th_{i}[/tex]
We have that W is:
[tex] W = F*d = T*d [/tex]
Where:
F: is the force equal to the tension (T)
d: is the displacement = 120 m
And since the speed is constant, [tex]v_{i}[/tex] = [tex]v_{f}[/tex] we have:
[tex] T*d = mgh + \Delta Th [/tex]
[tex] \Delta Th = T*d - mgh = 350 N*120 m - 88 kg*9.81 m/s^{2}*30 m = 16101.6 J [/tex]
Therefore, the thermal energy created in the slope and the tube during the ascent is 16.10 kJ.
I hope it helps you!