As you are waiting at the Willard airport for a friend coming from Chicago, suddenly something goes wrong with the loudspeakers, and they start making a low pitch hum. You realized that you are standing exactly in the middle between the two loudspeakers on the opposite walls. Since the sound from both loudspeakers has the same intensity, you are standing in the interference maximum As you move toward one of the loudspeakers, the intensity decreases. When you have moved by 0.5 m , you hit the first point of zero intensity. Assuming that the speed of sound is v = 330 m/s , what is the frequency f of the sound in Hz ?

Respuesta :

Answer:

The frequency is [tex]f = 165 Hz[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

       The position of zero intensity is  [tex]L = 0.5 \ m[/tex] from the center

 Now the  wavelength of the sound is mathematical represented as

        [tex]\lambda = 4 L[/tex]

        [tex]\lambda = 4 * 0.5[/tex]

       [tex]\lambda = 2 \ m[/tex]

Now the frequency of the sound is mathematically represented as

      [tex]f = \frac{v}{\lambda}[/tex]

 substituting values

      [tex]f = \frac{330}{ 2}[/tex]

     [tex]f = 165 Hz[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico