Answer:
[tex]\mathbf{E(p) = 1 - 3p}[/tex]
the estimate the percent change in q when the price is raised from $2.00 to $2.10 decreases by 25%
Step-by-step explanation:
Given that:
the number of units demanded [tex]q = pe^{-3p}[/tex]
Taking differentiations ; we have,
[tex]\dfrac{dq}{dp}=e^{-3p}+p(-3e^{-3p})[/tex]
[tex]\dfrac{dq}{dp}=(1-3)e^{-3p}[/tex]
Now; the price elasticity of demand using the differentials definition of elasticity is:
[tex]E(p) = \dfrac{dq}{dp}*\dfrac{p}{q}[/tex]
[tex]E(p) =[(1-3)e^{-3p}]*[\dfrac{p}{pe^{-3p}}][/tex]
[tex]\mathbf{E(p) = 1 - 3p}[/tex]
(b) Use your answer from part (a) to estimate the percent change in q when the price is raised from $2.00 to $2.10.
The estimate of the percentage change in price is :
[tex]=\dfrac{2.10-2.00}{2.00}*100 \%[/tex]
= 5%
From (a)
[tex]\mathbf{E(p) = 1 - 3p}[/tex]
Now at p = $2.00
E(2) = 1 - 3 (2.00)
E(2) = 1 - 6
E(2) = -5
The percentage change in q = -5 × 5%
The percentage change in q = -25%
Thus; we can conclude that the estimate the percent change in q when the price is raised from $2.00 to $2.10 decreases by 25%