26 joules of heat is used to raise a sample of gold's temperature from 25.0°C to 35.0°C. It's mass is recorded at 20.0 grams. What is the specific heat of the sample of gold?

Respuesta :

Answer:

0.13

Step-by-step explanation:

change of heat: 35-25 =10 degrees

mass=20

energy=26

c =??

c = Q / (m * ΔT)

   =26/20*10= 26/200=0.13 J/g*k

Ver imagen swan85
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico