Circle O has a circumference of 36π cm. Circle O with radius r is shown. What is the length of the radius, r? 6 cm 18 cm 36 cm 72 cm

Respuesta :

Answer: 18 cm

Step-by-step explanation:

We know the circumference formula is C=2πr. Since our circumference is given in terms of π, we can easily figure out what the radius is.

36π=2πr                   [divide both sides by π to cancel out]

36=2r                        [divide both sides by 2]

r=18 cm

Answer:

18cm

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico