Answer:
The nest must be about 4.15 meters above ground
Explanation:
Use the velocity equation under accelerated motion (acceleration of gravity ):
[tex]v_f=v_i+a\,*\,t[/tex]
which for this case has initial velocity = 0 (falls from the nest), final velocity = 9 m/s, and a = 9.8 m/s^2, then we can find the time needed in air while falling to reach the required speed:
[tex]v_f=v_i+a\,*\,t\\9=0+9.8\,t\\t=\frac{9}{9.8} \, sec\\t \approx 0.92\,\, sec[/tex]
We now use this time value to find the distance covered in free fall during 0.92 seconds:
[tex]d=\frac{1}{2} \,9.8 \,t^2=4.9\,(0.92)^2=4.147 \,meters\approx 4.15\,meters[/tex]