For the circuit shown below, By using two method to find the value of R . if the supply voltage V= 12 V and the current in the circuit is I=1 A. Please answer this question

Answer:
R = 12 ohms
Explanation:
It is given that,
Supply voltage is 12 V
Current in the circuit is 1 A
We need to find the resistance of the circuit. Ohm's law gives the relationship between current, voltage and resistance as follows :
V = IR
[tex]R=\dfrac{V}{I}\\\\R=\dfrac{12}{1}\\\\R=12\ \Omega[/tex]
So, the resistance of the circuit R is 12 ohms.