Respuesta :
Answer:
78.5 cm
Step-by-step explanation:
The area of a circle is represented by A = πr². Since we are replacing the value of pi(π) with 3.14, and the diameter is 10, meaning the radius(r) is 5, we can plug both values into the equation, to get A = 3.14(5^2). This simplifies to 78.5.
Answer:
78.5 cm^2
[tex]solution \\ diameter = 10 \: cm \\ radius = \frac{10}{2} = 5 \: cm \\ area \: of \: circle = \pi \: {r}^{2} \\ \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: = 3.14 \times {5}^{2} \\ \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: = 3.14 \times 5 \times 5 \\ \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: = 3.14 \times 25 \\ \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: = 78.5 {cm}^{2} [/tex]
hope this helps...
Good luck on your assignment...