Hey there!
Answer:
240π or 753.6 meters traveled.
Step-by-step explanation:
To solve this problem, first solve for the circumference of the wheel:
C = dπ
C = 2π or ≈6.28 m.
If the wheel rotates 120, then:
D = 2π × 120 = 240π
or
D = 6.28 × 120 = 753.6 m traveled.