Respuesta :
Answer: 323.61 g of [tex]Ag[/tex] will be produced
Explanation:
The given balanced chemical reaction is :
[tex]Cu+2AgNO_3\rightarrow Cu(NO_3)_2+2Ag[/tex]
According to stoichiometry :
2 moles of [tex]AgNO_3[/tex] require 1 mole of [tex]Cu[/tex]
Thus 3.00 moles of [tex]AgNO_3[/tex] will require=[tex]\frac{1}{2}\times 3.00=1.50moles[/tex] of [tex]Cu[/tex]
Thus [tex]AgNO_3[/tex] is the limiting reagent as it limits the formation of product.
As 2 moles of [tex]AgNO_3[/tex] give = 2 moles of [tex]Ag[/tex]
Thus 3.00 moles of [tex]AgNO_3[/tex] give =[tex]\frac{2}{2}\times 3.00=3.00moles[/tex] of [tex]Ag[/tex]
Mass of [tex]Ag=moles\times {\text {Molar mass}}=3.00moles\times 107.87g/mol=323.61g[/tex]
Thus 323.61 g of [tex]Ag[/tex] will be produced from the given moles of both reactants.