Answer:
Sales Revenue: 316,000
Sales Discounts Taken: 2680
Sales Returns and Allowances: 4000
Bad Debt Expense: 1155
Explanation:
A. Sales Revenue- 235,000
B. Sales Revenue- 11,500
C. Sales Revenue- 26,500
D. Sales Returns and Allowances- 500
E. Sales Revenue- 24,000
F. Sales Discounts (Taken)- 220
G. Sales Discounts (Taken)
(Sales discounts (taken) $98,000 ÷ (1 - 0.02) = $100,000 gross sales; $100,000 × 0.02 = $2,000)
H. Sales Discounts (Taken)- 530
I. Sales Revenue- 19,000
J. Sales Discounts (Taken) - (70)
Sales Returns and Allownaces- 3500
K.
L.
M. Bad Debt Expense
Credit sales ($11,500 + $26,500 + $24,000 + $19,000) =$81,000
Less: Sales returns ($500 + $3,500)= 4,000
______________________________
Net sales revenue
77,000
Estimated bad debt rate
× 1.5 %
_____________________________
Bad debt expense
+$1,155