A block slides down a ramp with friction. The friction experienced by the block is 21 N. The mass of the block is 8 kg. The ramp is 6 meters long (meaning, the block slides across 6 meters of ramp with friction). The block is originally 2 meters vertically above the ground (the bottom of the ramp). What is the change in energy of the block due to friction, expressed in Joules

Respuesta :

Complete Question

The complete question is shown on the first uploaded image

Answer:

the change in energy of the block due to friction is  [tex]E = -126 \ J[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

    The  frictional force is  [tex]F_f = 21 \ N[/tex]

    The mass of the block is  [tex]m_b = 8 \ kg[/tex]

    The length of the ramp is  [tex]l = 6 \ m[/tex]

    The height of the block is  [tex]h = 2 \ m[/tex]

The change in energy of the block due to friction is mathematically represented as

     [tex]\Delta E = - F_s * l[/tex]

The negative sign is to show that the frictional force is acting against the direction of the block movement

  Now substituting values

      [tex]\Delta E = -(21)* 6[/tex]

      [tex]\Delta E = -126 \ J[/tex]

Ver imagen okpalawalter8
ACCESS MORE
EDU ACCESS