Answer:
W = -113.0 kJ.
Explanation:
The work done during the isothermal process is the following: Â Â Â Â
[tex]W_{a-b} = p_{a}V_{a}ln(\frac{p_{a}}{p_{b}})[/tex]
Where:
[tex]p_{a}[/tex] = 150 kPa
[tex]V_{a}[/tex] = 0.45 m³
[tex]p_{b}[/tex] = 800 kPa
[tex]W_{a-b} = 150 kPa*0.45 m^{3}ln(\frac{150 kPa}{800 kPa}) = -113.0 \cdot 10^{3} J[/tex]
Therefore, the work done during this process is -113.0 kJ.
I hope it helps you!