If a variable has a distribution that is​ bell-shaped with mean 16 and standard deviation 6​, then according to the Empirical​ Rule, 99.7​% of the data will lie between which​ values? g

Respuesta :

Answer:

99,7 % of all values will be in the interval ( -2 ; 34)

Step-by-step explanation:

Empirical Rule for the normal distribution with mean X,  implies that the intervals :

X ± σ             will contain  68 % of all values

X ± 2σ           will contain  95 % of all values

X ± 3σ           will contain  99,7 % of all values

Therefore in the interval    X  - 3σ   ;   X + 3σ

X - 3*6    =  X  -18  =  16 - 18 = -2

And

X + 3*6  = X + 18   = 16 + 18 = 34

99,7 % of all values will be in the interval ( -2 ; 34)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico