Answer:
x = 0.081 m.
Explanation:
a) To find how much does the atmospheric pressure cause the spring to compress we need to use the following equation:
[tex] F = k*x [/tex] (1)
Where:
F: is the force
k: is the spring constant = 3300 N/m
x: is the distance of compression =?
The force can be found as follows:
[tex] F = P*A [/tex]
Where:
P: is the atmospheric pressure = 101325 Pa
A: is the area of the piston = πr²
r: is the radius = 0.029 m
[tex] F = 101325 Pa*\pi*(0.029 m)^{2} = 267.7 N [/tex]
Now, from equation (1) we can find x:
[tex] x = \frac{F}{k} = \frac{267.7 N}{3300 N/m} = 0.081 m [/tex]
Therefore, the atmospheric pressure causes the spring to compress 0.081 m.
I hope it helps you!