Answer:
625 seconds and 10 minutes
Step-by-step explanation:
distancs=S=5km=5000m
average speed=v=8m/s
time taken=t=?
as we know that
average speed=[tex]\frac{distance covered}{time taken}[/tex]
average speed×time taken=distance covered
here we have to find the time taken
time taken=[tex]\frac{distance covered}{average speed}[/tex]
time taken=[tex]\frac{5000m}{8m/s}[/tex]
time taken=625seconds
now we convert seconds into minutes
[tex]\frac{625}{60}[/tex]
10 minutes