The density of water is 10*3 kg/m*3. the water pressure on a submarine is 2.0 x 10*7 N/m*2. The depth of the submarine below the surface of water in meters is?

Respuesta :

Answer:

2000metres

Explanation:

Pressure= density x height x gravity

Gravity is always a constant = 10N/kg

so height= Pressure/( density x gravity)

h= 20000000/(1000 x10)

h= 2000 metres

ACCESS MORE
EDU ACCESS