Superman needs to help a construction worker and lifts a 425 kg steel beam vertically upward a distance of 117 m. How much work does Superman do on the beam if the beam accelerates upward at 1.8 m/s2? Neglect frictional forces. A. 4.0x105 J B. 3.4x105 J C. 5.8x105 J D. 4.9x105 J

Respuesta :

Answer:

Work done =  5.8 × 10⁵ J (Approx)

Explanation:

Given:

Mass of the beam (m) = 425 kg

Distance (s) = 117 m

Acceleration (a) = 1.8 m/s²

Find:

Work done.

Computation:

⇒ Work done = Force × Displacement

⇒ Work done = Mass (Acceleration + Acceleration  of gravity) × Displacement    

Work done = 425 (1.8 + 9.81) × 117        

Work done = 425 (11.61) × 117              

Work done = 577,307.25

⇒ Work done =  5.8 × 10⁵ J (Approx)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico