The lovin lemon company sells a 4 gallon jug of lemonade for $24. The sweet and sour company sells an eight pack of 1 quart bottles of lemonade for $16.00. Which company has a higher price?

Respuesta :

the sweet and sour company 
Ok first you have you have to find the unit price. But first we have to change the quarts to gallons. One gallon is 4 quarts. 8 Quarts is 2 gallons

Lovin Lemon
4 gal: $24
1gal: $6

Sweet and sour
2 gal: $16
1gal: $8

Since 8 is less than 6, The Sweet And Sour company has the higher price
ACCESS MORE