Sweets are sold loose, or pre-packed in 120g bags. The 120g bags are £1 49 each The loose sweets are £0.89 for 100g By calculating the price per gram, determine which is better value. Show your working

Respuesta :

To find the better deal divide the price by the weight of each and compare:

1.49 / 120 = 0.012 per gram

0.89/ 100 = 0.0089 per gram

Buying loose is the better deal because the price per gram is smaller

ACCESS MORE