Drivers who are members of the teamsters Union earn an average of $17.15 per hour (U.S. News & World Report). Assume that available data indicate wages are normally distributed with a standard deviation of $2.25. 1) What is the probability that wages are between $15.00 and $20.00 per hours?

Respuesta :

Answer:

[tex]P(15<X<20)=P(\frac{15-\mu}{\sigma}<\frac{X-\mu}{\sigma}<\frac{20-\mu}{\sigma})=P(\frac{15-17.15}{2.25}<Z<\frac{20-17.15}{2.25})=P(-0.96<z<1.27)[/tex]

And we can find the probability with this difference and using the normal standard table:

[tex]P(-0.96<z<1.27)=P(z<1.27)-P(z<-0.96)= 0.898-0.169 = 0.729[/tex]

Step-by-step explanation:

Let X the random variable that represent the wages, and for this case we know the distribution for X is given by:

[tex]X \sim N(17.15,2.25)[/tex]  

Where [tex]\mu=17.15[/tex] and [tex]\sigma=2.25[/tex]

We want to find this probability:

[tex]P(15<X<20)[/tex]

And we can use the z score formula given by:

[tex]z=\frac{x-\mu}{\sigma}[/tex]

Using this formula we have:

[tex]P(15<X<20)=P(\frac{15-\mu}{\sigma}<\frac{X-\mu}{\sigma}<\frac{20-\mu}{\sigma})=P(\frac{15-17.15}{2.25}<Z<\frac{20-17.15}{2.25})=P(-0.96<z<1.27)[/tex]

And we can find the probability with this difference and using the normal standard table:

[tex]P(-0.96<z<1.27)=P(z<1.27)-P(z<-0.96)= 0.898-0.169 = 0.729[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS