Answer:
Incremental profit is $120,500
Explanation:
First and foremost, it is noteworthy that accepting the new order would increase revenue, cost of goods sold as well as the variable selling and administrative expenses.
Selling price per unit=$4,571,400/120,300=$38
variable cost of goods sold per unit=($3,713,667-$960,000)/120,300=$22.89
increase in selling and administrative expenses by unit is $0.75
initial variable selling and administrative expenses per unit=($534,893- $257,000)/120,300=$2.31
revised variable selling and administrative expenses per unit=$2.31 +$0.75=$3.06
Incremental analysis
Increase in revenue($38*10,000) $380,000
increase in cost of goods sold($22.89*10,000) ($228,900)
increase in selling & admin. exp.($3.06*10,000) ($30,600)
incremental profit $120,500