plss help due today !!!!
![plss help due today class=](https://us-static.z-dn.net/files/ded/3cfe57e1f9f6cdaeefc245cb76270b9e.png)
Answer:
$30
Step-by-step explanation:
She paid $24.72 for the 2 packages of chicken because $12.36×2=$24.72.
She paid $0.99 for the broccoli because $1.98×1/2=$0.99.
She paid $3.49 for the milk because one gallon of milk costs $3.49.
$24.72+$0.99+$3.49=$29.20.
$29.20+$0.80=$30.00.
She used $30.00 to pay for the items.