Respuesta :

Answer:

0.17 per ounce

Step-by-step explanation:

To find the price per ounce, divide the price by the number of ounces.

price/ number of ounces

A 2 pound bag costs $5.44. We need to find out how many ounces are in 2 pounds.

Each pound has 16 punches. Therefore, 2 pounds will have 32 ounces (16 ounces * 2 pounds=32 ounces).

Now we can find the price per ounce by dividing the price by the number of ounces.

price/ounces

We know the bag is 2 pounds, which is equal to 32 ounces. We also know the bag costs $5.44

price= $5.44

ounces= 32 ounces

$5.44/ 32 ounces

$0.17 / ounces

The asparagus costs 0.17 per ounce.

ACCESS MORE