Respuesta :

Answer:  9-kilogram bag of rice for $29.15

=============================================================

Explanation:

Calculate the unit rate for the first bag

8 kg = 26.04 dollars

8/8 kg = 26.04/8 dollars ... divide both sides by 8

1 kg = 3.255 dollars

1 kg = 3.26 dollars  .... rounding to nearest cent

For the first bag, the unit rate is about 3.26 dollars per kg

---------------

Repeat for the second bag

9 kg = 29.15 dollars

9/9 kg = 29.15/9 dollars ........ divide both sides by 9

1 kg = 3.23888888888889 dollars (approx)

1 kg = 3.24 dollars  .... rounding to nearest cent

The unit rate for the second bag is roughly 3.24 dollars per kg

We see that the second bag's unit rate is cheaper by 2 cents, so it is the better deal. This is despite the fact that the entire bag costs more.

ACCESS MORE