Respuesta :

Answer:

.42n = p

Step-by-step explanation:

We can write ratios to solve

2.52 / 6 = p/n

.42 = p/n

Multiply each side by n

.42n = p

Answer:

A is the answer

Step-by-step explanation:

You have to divide $2.42 by 6.

[tex]2.52/6=0.42[/tex]

The unit rate would be

[tex]p=0.42n[/tex]

So for every orange it will cost $0.42

Hope this helps