helpp me please. click the photo to see the question
![helpp me please click the photo to see the question class=](https://us-static.z-dn.net/files/df3/281fa12ed6fce36a05281b6caabec6ba.png)
Answer:
.42n = p
Step-by-step explanation:
We can write ratios to solve
2.52 / 6 = p/n
.42 = p/n
Multiply each side by n
.42n = p
Answer:
A is the answer
Step-by-step explanation:
You have to divide $2.42 by 6.
[tex]2.52/6=0.42[/tex]
The unit rate would be
[tex]p=0.42n[/tex]
So for every orange it will cost $0.42
Hope this helps