i need this answer asap
![i need this answer asap class=](https://us-static.z-dn.net/files/de1/89de1ffb9f61c1b0138a04a288115de9.png)
Answer:
p = 0.42n.
Step-by-step explanation:
To derive an equation, the price per orange will need to be found. Since 6 oranges costed $2.52, simply divide to find the price:
2.52/ 6 = $0.42 per orange.
Therefore, an equation representing the total price for 'n' amount of oranges would be:
p = 0.42n.