A package of six construction toys costs $14.94, not including tax. If purchased separately, each truck is $2.99, not including tax. What is the difference in the unit rate and the individual rate? Show your work or explain your thinking.

Respuesta :

idk I need a picture in order for me to help

Divide total price for six by six to get unit price:

14.94 / 6 = 2.49 each

Buying one separately cost 2.99

Subtract to find the difference:

2.99 - 2.49 = 0.50

ACCESS MORE