Answer and Explanation:
1. The classification of each cost using the table provided i.e shown in the attachment is presented on the spreadsheet. Kindly find it below
2. Total product cost is
= Direct materials + Direct labor + Manufacturing overhead
= $216,000 + $120,000 + $147,300
= $483,300
The product cost includes direct material, direct labor and manufacturing overhead cost
3. Total period cost is
= Selling expenses + Administrative expenses
= $129,000 + $215,000
= $344,000
The period cost includes all selling and admin expenses
4. The total unit product cost is
= Total product cost ÷ Number of units produced
= $483,300 ÷ 30,000 units
= $16.11 per unit