Answer:
Find attached complete question:
The correct option is A,$ 746,200
Explanation:
The total standard costs for the whole items of inventory completed in the month of July is the sum of the beginning balance of inventory plus direct materials costs, direct labor cost as well as manufacturing overhead cost applied.
Total cost of completed units=$44,100+$564,900+$195,300+$315,000=$ 1,119,300.00
standard cost per unit=$1,119,300.00/21000=$53.3
Cost of goods sold(unadjusted)=$53.3 *14,000=$ 746,200.00