Zander Inc. uses a job-order costing system in which any underapplied or overapplied overhead is closed to cost of goods sold at the end of the month. In July the company completed job F21X that consisted of 21,000 units of one of the company's standard products. No other jobs were in process during the month. The job cost sheet for job F21X shows the following costs: During the month, the actual manufacturing overhead cost incurred was $310, 800 and 14,000 completed units from job F21X were sold. No other products were sold during the month. The unadjusted cost of goods sold (in other words, the cost of goods sold BEFORE adjustment for any underapplied or overapplied overhead) for July is closest to:___________.A. $746, 200 B. $1, 075, 200 C. $1, 119, 300 D. $743, 400

Respuesta :

Answer:

Find attached complete question:

The correct option is A,$ 746,200

Explanation:

The total standard costs for the whole items of inventory completed in the month of July is the sum of the beginning balance of inventory plus direct materials costs, direct labor cost as well as manufacturing overhead cost applied.

Total cost of completed units=$44,100+$564,900+$195,300+$315,000=$ 1,119,300.00  

standard cost per unit=$1,119,300.00/21000=$53.3

Cost of goods sold(unadjusted)=$53.3 *14,000=$ 746,200.00  

Ver imagen abdulmajeedabiodunac